Knattehoppet 21/5-23, Ryttarmeddelande och Startlista med gruppindelning
Vänligen läs noga igenom hela Ryttarmedelandet!
Innan tävlingen ber vi er läsa igenom våra regler om klubbtävling och mobilpolicy
https://storaekeby.nu/regler-for-traningstavling-pa-sterk/
https://storaekeby.nu/mobil-policy-stora-ekeby-ridklubb/
Första start:
grupp 1 – kl. 9.30
Varje grupp rider ca 50 minuter inne på tävlingsbanan.
Se vilken grupp du är med i på startlistan, start och samlingstider hittar ni på startlistan, samt när bangång sker och vilken ungdomsledare som är med och hjälper till i din grupp.
Bangång: Till fots 5 minuter i början av varje grupp (börjar gruppen 10.20 går man banan mellan 10.20-10.25) ungdomsledare kommer vara med och gå banan med barnen.
Betalning: Swish, nummer 1233650009.
Ridskoleekipage 350kr,
Privatekipage 300kr
(två starter, inkl. rosett och diplom)
Märk betalning med ”Knattehoppet + namn”
Visa betalning för ansvarig ungdomsledare/tävlingsledare innan start!!
Tävlingsbana Utebanan, närmst café
Framridning: Framridning gemensamt på tävlingsbana, framskrittade innan på bortre delen av utebanan.
Framhoppning: Framhoppning gemensamt på tävlingsbana
Övrigt:
· Varje grupp kommer att ha hjälp av 2 ungdomsledare.
· All iordningställande av hästen ansvarar ryttarna för med hjälp av ungdomsledare.
· Varje grupp samlas ca 1 timme innan sin starttid på elevkontoret tillsammans med Ungdomsledare
· Ungdomsledarna kommer följa gruppen genom hela tävlingen.
· Samling – elevkontoret
· Gå banan
· Fixa hästarna – du får självklart vara här innan samlingen och borsta på hästen samt fixa med utrustningen.
· Iordningställande
· 15 minuter innan starttid är det uppsittning
· 10 minuter framskrittning, ev lite trav
· Vid starttid - tillträde till banan
· Rida och hoppa fram gemensamt med Paris på tävlingsbanan
· Hoppar 2 rundor/ekipage
· Efter alla i din grupp startat tas hästen ner till stallet och sköts om innan man är klar för dagen.
· Som privatryttare är du med på samlingen samt bangången, du gör sedan i ordning din häst och ska vara på bortre delen av utebanan 10min förre din grupps starttid.
· Vid frågor mejla Tävlingsledare Paris på Parissujanani@hotmail.com
Välkomna!
*****************************************************************************
Grupp 1 - Samling 8.30, Bangång 8.40
Starttid på banan 9.30 Ungdomsledare: Linnea Wadin och Andrea Ulming
- Nora Savelin - Lillan 10+10cm
- Dagny Hägglöf - Prins 10+10cm
- Edda Hägglöf - Majros 10+10cm
- Agnes Björk - Lova 10+10cm
- Amanda Gallone - Glenn 20+20cm
**********************************************************
Grupp 2 - Samling 9.20 Bangång 9.30
Starttid på banan 10.20 Ungdomsledare: Ebba Norberg och Celinne Britte
- Saga Bovin - Nellie 30+30cm
- Agnes Jarnkarls - Twi 30+40cm
- Josephine Hudson - Fia 40+40cm
- Saga Arbelius Karlsson - Logan 40+50cm
- Maja Persson - Ramouna 50+60cm
- Emilia Lindbergh - Sheeba 60+60cm
*********************************************************
Grupp 3 - Samling 10.10 Bangång 10.20
Starttid på banan 11.10 Ungdomsledare: Thelma Hallin och Fanny Lindgren
- Malouwa Källberg - Örtadalens Alfa 20+20cm
- Elisa Thover Åkerfeldt - Glenn 20+30cm
- Lovisa Montelius - Rico 20+30cm
- Märta Breder - Lillan 20+30cm
- Olivia Mårtén - Laptop 20+30cm
********************************************************
Grupp 4 - Samling 11.00 Bangång 11.10
Starttid på banan 12.20 Ungdomsledare: Linnea Wadin och Andrea Ulming
- Elva Tysell - Nellie 40+40cm
- Ingrid Junger - Twi 40+40cm
- Edith Junger - Fia 40+40cm
- Meja Tysell - Gem 40+50cm
- Filippa Meyer - Santo 50+50cm
**********************************************************
Grupp 5 - Samling 12.10 Bangång 12.20
Starttid på banan 13.10 Ungdomsledare: Maja Persson och Thelma Hallin
- Nellie Ehrlin - Ross 30+40cm
- Leia Järlinge - Wysoczanka 40+40cm
- Asta Furusjö - Laptop 40+40cm
- Ester Alm - Atach 40+50cm
- Hedda Beck De Francesco- Easy Boy 60+60cm
- Jolin Jakobsson - Bay Dreamer 60+70cm